Genel Bilgiler

Üroloji Anabilim Dalı ve dolayısı ile Üroloji Kliniği Mart 2004 tarihinde Op. Dr. Sadık GÖRÜR’ün Anabilim Dalı’na “Kurucu Öğretim Üyesi” olarak göreve başlamasıyla kurulmuştur. Kurulduğu tarihten bu yana ürolojinin çeşitli alanlarında üçyüz binden fazla hastaya ayaktan, yirmi binden fazla hastaya ise yatarak tedavi ve ameliyat hizmeti vermiştir. Halen, özellikle üro-onkoloji dahil olmak üzere ürolojinin tüm alanlarında hizmetlerine yenilenmiş öğretim üyesi kadrosu ile güçlü bir şekilde devam etmektedir.

Ayaktan teşhis ve tedavi hizmetlerine Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne yeni ilave edilen Aysel Sabuncu Poliklinik Binası’nın zemin katında devam etmektedir.

Yataklı servisimiz ise, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin birinci blok üçüncü katında bulunmakta olup on iki yatak kapasitesi (çift kişilik oda) ile hizmet vermeye devam etmektedir. İhtiyaç halinde kullanılmak üzere ek servislerden de faydalanılmaktadır. Bu şekilde, yatan hasta sayımız otuzun üzerine çıkmıştır.

Ameliyathane şartlarımızda erişkin ve çocuklarda bugün için güncel üroloji pratiğinde tüm ameliyatlar (genel üroloji, üroonkoloji, androloji, kadın ürolojisi, ve çocuk ürolojisi) deneyimli öğretim üyesi kadrosu ve zengin teknik alt yapısı sayesinde uygulanmaktadır. Buna ilaveten, özellikle Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri olmak üzere diğer kliniklerce yapılan ameliyatlara ihtiyaç duyulması halinde dahil olunarak gerekli destek en üst seviyede verilmektedir. Bu şekilde, multidisipliner çalışmayı da sağlamaktadır. Mevcut kapasite ile yılda ortalama iki bin civarında ürolojinin değişik hastalıkları ile ilgili ameliyatlar başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Akademik olarak ise SCI-expanded kapsamındaki dergilerde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı adresli yayın sayısı her geçen gün sayıca artmaktadır. Ayrıca, ulusal ve uluslararası ölçekte yapılan kongrelere ve toplantılara gerek konuşmacı gerekse yapılan bilimsel çalışmaların bildiri düzeyinde sunulması şeklinde katılım sağlanarak Üniversitemizin bayrağı akademik olarak üst düzeyde gururla temsil edilmektedir.

Kurulduğu günden itibaren hizmet verdiği bölgemizde ürolojik hizmet standardını yükseltmeyi misyon edinen Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı düzenlenen bölgesel bilimsel toplantılara, ulusal üroloji dernekleri işbirliğiyle düzenlenen toplantılara ve kurslara ev sahipliği yaparak Üroloji Uzmanlarının mezuniyet sonrası eğitimlerine de katkıda bulunmayı sağlamıştır. Bu konudaki çalışmalarına da ara vermeksizin devam etmektedir.

Kurulduğu günden itibaren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün gösterdiği yolda Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmek için üzerine düşen sorumlulukların bilinciyle görevine devam etmektedir ve yerine getirmeye de devam edecektir..

Verilen Hizmetler

 • Ürodinamik incelemeler,
 • Ultrasonografik incelemeler,
 • Ultrasonografi eşliğinde girişimsel işlemler (transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat iğne biyopsisi, perkütan nefrostomi tüpü takılması, perkütan sistostomi tüpü takılması vb. ),
 • Taş Kırma (ESWL – Ekstrakorporeal Shock Vawe Lithotripsi) ünitesi,
 • Jinekolojik muayene ve basit ürolojik girişimsel işlemler yapılmaktadır.
 • Mesane kanseri
 • Prostat kanseri
 • Böbrek ve böbrek toplayıcı sistem kanserleri
 • Testis kanseri
 • Penis kanseri
 • Tüm Üro-onkolojik hastalıkların teşhis ve tedavisi gelişen teknolojiler ışığından minimal invaziv cerrahiler uygulanarak (endoskopik ve/veya laparoskopik) gerçekleştirilmektedir. Endoüroloji alanında böbrek taşı, üreter taşı ve mesane taşlarının endoskopik olarak tedavisi uygulanmaktadır.
 • Androloji alanında deneyimli ekibiyle başta erkek infertilitesi ve erkekte ereksiyon sorunları olmak üzere erkek ve kadınlardaki seksüel fonksiyon bozukluklarının tanı ve tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Doktorlarımız

PROF.DR. SADIK GÖRÜR
DOÇ.DR. FATİH GÖKALP
DR.ÖĞR.ÜYESİ ESER ÖRDEK
ARŞ.GÖR.DR. FERHAT UÇURMAK
ARŞ.GÖR.DR. KHALED S. M. ALBABA
ARŞ.GÖR.DR. EREN GÜNSAY
ARŞ.GÖR.DR. BEKİR SAĞIR
ARŞ.GÖR.DR. HÜSEYİN CAN ÇAĞLAR
ARŞ.GÖR.DR. MUHANNET ŞAMMALA
ARŞ.GÖR.DR. DURAN KURU
ARŞ.GÖR.DR. MEHMET ALİ URHAN
ARŞ.GÖR.DR. MEHMET KABAALİ

Nasıl Randevu Alabilirim?

Randevu telefonumuz 0850 840 00 31’i aradıktan sonra 30’u tuşlayarak randevu alabilirsiniz.

Çağrı merkezimizden 7 gün 24 saat kesintisiz telefonla randevu verilmektedir.

 

İnternetten randevu almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://mkutiphbys.mergentech.com.tr/mergenTechSbsHastaPortaliIstemci/giris

İletişim

(0326)229 10 00  –  3800

Aysel Sabuncu Poliklinik binası- Zemin kat