07.10.2019 Pazartesi günü saat 10:00-12:00 arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde ve Aysel Sabuncu Polikliniklerinde, Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tacettin İNANDI ve diğer öğretim üyeleri Prof. Dr. Nazan SAVAŞ, Dr. Öğr.Üyesi Evrim ARSLAN, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof.Dr.Buket Çağla ÖZBAKIŞ AKKURT, Üniversite Hastaneleri Başmüdürü Hüseyin KARAKULAK, Hastane Müdürü Medine DARAOĞLU, Hastane Müdür Yardımcısı Mustafa GÜNAYDIN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Ebru AKÇORA ve İlhami SÖNMEZ, İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi Başkanı Arafat Karagöz ve ekibi, Türkmsıc ve Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Topluluğunun katılımları ile Sağlık Bakanlığının Dumansız Hava Sahası ve yeşil dedektör uygulaması hakkında farkındalık etkinliği yapılarak pasif etkilenimden korunma konusunda bilgilendirme sohbetleri halka açık olarak gerçekleştirildi.

Etkinlikte karbonmonoksit ölçüm standı, Aysel Sabuncu Poliklinikleri içerisinde ve Tıp Fakültesi önünde kuruldu. Hastaneye muayene olmak için gelenler ve üniversite öğrencileri , kurulan stant önünde vücutlarındaki karbonmonoksit miktarını öğrenmeye çalıştı. Hastalar, görevliler ve öğrenciler tutulan ölçüm çubuğunu üfleyerek test edildi.

Yapılan ölçümler sonucunda vücutlarındaki karbonmonoksit miktarı az çıkanlar, gönül rahatlığı ile hastaneden ayrılırken, miktar fazla olanlar ise Halk Sağlığı doktorları ve Tıp Öğrencileri tarafından sigara içmemeleri konusunda uyarıldı.  Dumana maruz kalmanın zararları konusunda eğitimler verildi. Yapılan teste göre nefeslerinde bulunan karbonmonoksit miktarı 0 – 2 birim arasında olanlar sigara kullanmayanlar kategorisine girerken, 3 – 5 arasında olanlar pasif içici, 5 olanlar nikotin bağımlısı, 7 olanlar şofben kaçağına eşdeğer, 12 olanların ise araç kullanamayacak kadar kötü durumda olduğu belirtildi.