Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında “Organ ve Doku Bağışı Haftası” kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ veya doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir.

Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmakta olup,  “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” aracılığı ile organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf  biçimde yapılmaktadır.

Organ bağışı, kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ile olur. Ancak kişinin kendi yaşamı sona ermiş olsa bile yakınlarının da izin vermesiyle bağış gerçekleşebilmektedir.

3-9 Kasım “Organ ve Doku Bağışı Haftası” kapsamında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Organ ve Doku Nakil Hizmetleri tarafından hastane personeli, hasta, hasta yakınları ve öğrencilere organ bağışı farkındalık etkinliği düzenlenmiş olup etkinlik sonrası organ bağışı yapmak isteyenlerin başvuruları alınmıştır.

Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır yani BAĞIŞ VARSA HAYAT VARDIR.